Tagi: papryka wędzona
06 września 2017, 09:26
Mylnym twierdzeniem jest sądzić, iż papryka wędzona pochodzi z Węgier... Owszem, Węgrzy używają papryki do wielu swoich głównych i popisowych dań - od wspaniałego gulaszu po zwyczajne doprawianie dań, czy sałatek. Ale wędzona papryka pochodzi z Hiszpanii - hiszpańscy podróżnicy sprowadzili ją z Peru, gdzie były uprawiane pierwsze papryki. W sklepach koszt opakowania to kilka złotych, często dwa-trzy razy więcej niż za zwyczajną paprykę. Jak więc ją uwędzić?
WĘDZENIE PAPRYKI
Po zerwaniu papryki z krzaka (najlepiej nada się czerwona i podłużna) należy ją wysuszyć metodą naturalną, czyli najlepiej w słońcu. Metody są dwie: w siatkach lub na sznurach. Tak naprawdę zerwana wtedy papryka nie tylko się suszy, ale również dojrzewa. Po wysuszeniu papryka zawiera jeszcze ok 15-25% wody, więc należy ją dosuszyć w suszarni. Następnie paprykę należy oczyścić z korzeni, ziaren oraz żyłek. Następnie paprykę można wędzić, co trwa od 4 do 6 godzin. Najlepiej do wędzenia użyć trocin z twardego drewna, na przykład z dębu, buku lub mieszanki tych dwóch. Po uwędzeniu należy ponownie dosuszyć w suszarni aż papryka wędzona -
https://www.aledobre.pl/9485,Wedzona_papryka_slodka_lagodna_w_proszku_100_g_oryginalny_produkt_wegierski.htmlzacznie sama z siebie się rozpadać na płatki. Tak na prawdę to nie najtrudniejszy etap - mielenie to najistotniejsza sprawa. Papryka wędzona powinna być mielona na małych obrotach. Proces mielenia powinno się powtarzać kilka razy aż będzie wyglądać jak grubo zmielona mąka.
Samodzielne wędzenie papryki może wydawać się dość żmudne i trudne do przebrnięcia dla laika. Niestety takie jest. Bez odpowiedniej wędzarni (nawet wybudowanej przez samego siebie), odpowiedniego drewna, czasu, odmiany papryki cały zabieg może się nam zwyczajnie nie udać. Jeśli nie ma się również cierpliwości lepiej pójść poszukać papryki wędzonej w sklepie - tak będzie bezpieczniej.